Michał Janus

Członek

Michał Janus 

Ukończyłem II. Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich i w 2023 roku planuję rozpocząć studia psychologiczne. Jestem działaczem społecznym, chętnie angażuję się w akcje wolontariatu organizowane przez takie organizacje jak: Związek Dużych Rodzin, czy też WOŚP.  Brałem również udział w oddolnych inicjatywach społecznych, takich jak sprzątanie cmentarza cholerycznego na Przełajce, sprzątanie Lasku Bytkowskiego oraz w akcji krwiodawstwa. Aktywnie poszukuję okazji do pomocy ludziom. 

Pragnę, by w Siemianowicach Śląskich jeszcze bardziej doceniano zdolną młodzież, która jest przyszłością miasta. Uważam, że inwestycje w nowoczesne pomoce naukowe, stypendia oraz specjalistyczne zajęcia dodatkowe dla zainteresowanych uczniów, przyniosą w przyszłości młodym ludziom oraz miastu wymierne korzyści. 

Chciałbym aby w Siemianowicach częściej organizowane były wydarzenia naukowe, popularnonaukowe oraz hobbystyczne, tak by każdy z mieszkańców mógł znaleźć coś dla siebie. 

Bardzo ważną kwestią, którą chciałbym poruszyć jest profilaktyka chorób i zaburzeń psychicznych, które są ukrytą pandemią XXI w. Uświadomienie mieszkańcom, że wizyta u psychologa czy psychiatry, nie jest żadnym wstydem, a zaburzenie psychiczne może dopaść każdego jest koniecznością. W bardzo dużym stopniu takie zaburzenia mają wpływ na dzieci i młodzież, których psychika cały czas się kształtuje. Zajęcia z psychologiem w szkołach oraz kampanie przekonujące, że szukanie pomocy i niemożność poradzenia sobie z problemami, nie są powodem do wstydu, są według mnie jak najbardziej potrzebne.