Jan Wieczorek

Założyciel

Jan Wieczorek 

W najbliższych wyborach samorządowych zamierzam kandydować na urząd Prezydenta Siemianowic Śląskich. Jeśli jesteś zainteresowana/y dołączeniem do Stowarzyszenia Siemce360, skontaktuj się bezpośrednio ze mną pod numerem: 501 617 347. 

Jeżeli ktoś interesuje się życiem Siemianowic, to bardzo możliwe, że kojarzy przejawy mojej działalności, którą prowadzę w mieście już od kilkunastu lat. Wszystko zaczęło się, kiedy mój tata był jeszcze miejskim radnym. Sprawy, którymi się zajmował, kłopoty mieszkańców, które stawały się tematami domowych rozmów, wreszcie liczne problemy i trudności (różnej natury) które wciąż napotykał, sprawiły, że zacząłem interesować się życiem społecznym. Najpierw zostałem obserwatorem. Założyłem bloga poświęconego miastu. Obserwacje i wynikające z nich wnioski, zrodziły w mojej głowie dość szybko kiełkującą myśl, że przyglądanie się i relacjonowanie to trochę za mało. Nim się obejrzałem – zostałem społecznikiem, nie tylko angażującym się czynnie w działania lokalne, ale także inicjującym wiele z nich. 

Kilka faktów o mnie i moich dotychczasowych działaniach: 

Jestem bezpartyjnym społecznikiem, lokalnym aktywistą, podróżnikiem. Ukończyłem Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie na kierunku Zarządzanie Gminą i Polityka Lokalna. Obecnie pracuję w spółce Serwis GZM, w której pełnię funkcję Kierownika Projektu „Infrastruktura Przystankowa” na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nadzoruję pracę zespołu kilkudziesięciu pracowników. Zasiadam w radzie katowickiej Fundacji WPK, która propaguje m.in. ideę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, a także zajmuje się popularyzacją i promocją transportu zbiorowego. Jestem Prezesem Stowarzyszenia Siemce360. Pełnię także funkcję Prezesa Zarządu spółki Silesia Lab – laboratorium badań środowiska pracy.  Współpracuję z firmą Marcin Gromadzki Public Transport Consulting. 

Stworzyłem serwisy internetowe i fanpage, m.in.: “Siemianowice Subiektywnie” i “Michałkowice City”. Fotografuję, filmuję, piszę. 

Zwracam szczególną uwagę na jakość inwestycji i wygląd przestrzeni miejskiej. Pomagam mieszkańcom w kontaktach z Urzędem Miasta i instytucjami samorządowymi; zdarzało mi się wielokrotnie interweniować w ich imieniu w różnych sprawach. Jestem zwolennikiem rozwoju transportu publicznego w metropolii, a także – prywatnie – pasjonatem komunikacji pasażerskiej i transportu zbiorowego. Inicjowałem i współtworzyłem cykliczne wydarzenia w mieście, takie jak: Piknik Komunikacyjny w Michałkowicach, The End of Summer, Kozie Górki Project, cykl wycieczek „Odkrywamy Tajemnice Miasta”, cykl spotkań „Z michałkowickiego familoka” (wraz towarzyszącymi wydarzeniami popularyzatorskimi, dotyczącymi historii lokalnej). Jestem pomysłodawcą utworzenia sali pamięci poświęconej Janowi “Kyksowi” Skrzekowi w SCK – Zameczek. Pomagałem młodzieży w stworzeniu koncepcji i projektu rewitalizacji Parku Ludowego w Michałkowicach, a także zorganizowałem akcję sprzątania terenu tego parku. 

Od dłuższego czasu moja działalność blogersko-reporterska cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców Siemianowic, którzy nie tylko czytają, oglądają i komentują, ale coraz częściej także współtworzą treści, podpowiadają tematy, sugerują kolejne wątki. W kwietniu 2023 roku wspólnie z innymi społecznikami, działaczami i ekspertami podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowego Stowarzyszenia – Siemce360, którego celem będzie realizacja wizji tzw. miasta kompletnego.