Jan Wieczorek

Założyciel

Jan Wieczorek 

Jeżeli ktoś interesuje się życiem Siemianowic, to bardzo możliwe, że kojarzy przejawy mojej działalności, którą prowadzę w mieście już od kilkunastu lat. Wszystko zaczęło się, kiedy mój tata był jeszcze miejskim radnym. Sprawy, którymi się zajmował, kłopoty mieszkańców, które stawały się tematami domowych rozmów, wreszcie liczne problemy i trudności (różnej natury), które wciąż napotykał – sprawiły, że zacząłem interesować się życiem społecznym. Najpierw zostałem obserwatorem. Założyłem bloga poświęconego miastu. Obserwacje i wynikające z nich wnioski, zrodziły w mojej głowie dość szybko kiełkującą myśl, że przyglądanie się i relacjonowanie to trochę za mało. Nim się obejrzałem – zostałem społecznikiem, nie tylko angażującym się czynnie w działania lokalne, ale także inicjującym wiele z nich. 

Gdybym miał sam siebie podsumować w kilku faktach, zrobiłbym to tak: 

Jestem bezpartyjnym społecznikiem, lokalnym aktywistą, podróżnikiem. Ukończyłem Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie na kierunku Zarządzanie Gminą i Polityka Lokalna. Obecnie pracuję w spółce Serwis GZM, w której zajmuję się utrzymaniem infrastruktury przystankowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także nadzorem nad pracą zespołu kilkunastu pracowników. Zasiadam w radzie katowickiej Fundacji WPK, która propaguje m.in. ideę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, a także zajmuje się popularyzacją i promocją transportu zbiorowego. Jestem Prezesem Stowarzyszenia Siemce360. Pełnię także funkcję Prezesa Zarządu spółki Silesia Lab - laboratorium badań środowiska pracy. 

 

Jestem twórcą serwisów internetowych i fanpage’ów, m.in.: “Siemianowice Subiektywnie” i “Michałkowice City”. Fotografuję, filmuję, piszę. Zwracam szczególną uwagę na jakość inwestycji i wygląd przestrzeni miejskiej. Pomagam mieszkańcom miasta w kontaktach z UM i instytucjami samorządowymi; zdarzało mi się wielokrotnie interweniować w imieniu mieszkańców. Jestem zwolennikiem rozwoju transportu publicznego w metropolii, a także – całkiem prywatnie – pasjonatem komunikacji pasażerskiej i transportu zbiorowego. Inicjowałem i współtworzyłem cykliczne wydarzenia w mieście, takie jak: Piknik Komunikacyjny w Michałkowicach, The End of Summer, Kozie Górki Project, cykl wycieczek „Odkrywamy Tajemnice Miasta”, cykl spotkań „Z michałkowickiego familoka” czy też sprzątanie terenu Parku Ludowego (wraz towarzyszącymi wydarzeniami popularyzatorskimi, dotyczącymi historii lokalnej). Jestem pomysłodawcą utworzenia sali pamięci poświęconej Janowi “Kyksowi” Skrzekowi w SCK – Zameczek. Pomagałem młodzieży w stworzeniu koncepcji i projektu rewitalizacji Parku Ludowego w Michałkowicach, a także zorganizowałem akcję sprzątania terenu tego parku. 

 

Od dłuższego czasu moja działalność blogersko-reporterska cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców Siemianowic, którzy nie tylko czytają, oglądają i komentują, ale coraz częściej także współtworzą treści, podpowiadają tematy, sugerują kolejne wątki. Ta gałąź mojej działalności rozwinęła się na tyle, że wspólnie z innymi społecznikami i działaczami podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowego Stowarzyszenia Siemce360, którego działania ukierunkowane będą na wizję tzw. miasta kompletnego.